logo
M.L. KHANNA DAV PUBLIC SCHOOL , Dwarka
South West, Delhi 110075
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2018
April
 
» 2017
January
 
» 2016
April
 
» 2015
November
 
» 2014
October
June
 
» 2013
November
January
Cocrricular Achievements 2016-17 Back to Achievement Page

CO-CURRICULAR - ACHIEVEMENTS

Name of the Student

Class & Sec.

Event

Organising School/ Department

Achievement

Level

Date

Yug Sharma

VIII - A

C.B.S.E. Expression Series on Dr. B. R. Ambedkar

C.B.S.E

Certificate and Cash Prize - 2500/-

National

 14/4/16

Kim Mondal

VI - B

#21 Inovate

Vivekanand School, D Block, Anand Vihar by Genpact

Qualified Preliminary rounds and reached finals

National

2/2/2016

Pratyashu Shekhar

VIII - E

Sanya Verma

VIII - B

Ishaan Roy

VI - B

Nilabhro Roy

VI - B

Samiksha Puri

X - E

Sanskrit Exam

Arya Vidya Sabha

I Position and Cash Prize - 1500/-

National

10/18/2015

Samiksha Puri

X - E

Essay Writing Competition

Rashtriya Sanskrit Sansthanam

II Prize

State

17/8/2016

Namit Gupta

VIII - B

Stotra Kantha Path

Rashtriya Sanskrit Sansthanam

III Prize

State

20/8/2016

Simran Tyagi

X - E

Bhashan (Elocution)

Rashtriya Sanskrit Sansthanam

Consolation

State

19/8/2016

Dhananjay Rana

X - C

National Science Seminar

Directorate of Education

II Prize and qualified for Central Level

Zonal

1/9/16 & 6/9/16

Aditya Kumar Jha

IX - E

C.B.S.E. Reginol Level & National Level Science Exhibition

C.B.S.E (Mamta Model School, Vikas Puri)

Qualified for National Level

Regional

11/12/2015 to  13/12/2015

Vivek Kumar Singh

IX - E

Rishab Dwivedi

IX - B

English Poem Recitation Competition (Sr.)

Directorate of Education

I Prize

Zonal & Inter Zonal

2/8/2016

Raghav Vats

VI

English Poem Recitation Competition (Jr.)

Directorate of Education

II Prize

Zonal

2/8/2016

Bhavay Agarwal

X - E

Hindi Debate

Directorate of Education

II Prize

Zonal

12/8/2016

Rishab Dwivedi

IX - B

Namit Gupta

VIII - B

Sanskrit Poem Recitation

Directorate of Education

I Prize

Zonal

8/11/2016

Jitesh Sharma

XI - A

One Act Play

Presidium, Dwarka

III Prize

Zonal

24/8/2016

Siddharth Pathak

XI - A

Anchal Jain

XI - A

Hunny Singh

IX - E

Shreya Choubey

IX - E

Chetanya Sharma

IX - E

Pratyashu Shekhar

IX - E

Rishab Dwivedi

IX - B

Sonal Vig

X - D

Muskaan Singh

IX - D

Rishita Verma

IX - C

Gautam Kumar

IX - D

Dev Solanki

IX - C

Vaibhav Sharma

IX - D

Prachi Aggarwal

VIII - B

Mansi Bisht

IX - A

Patriotic Group Song (Sr. Girls)

Directorate of Education

II Prize

Zonal

6/8/2016

Akansha Mishra

IX - A

Srishti Chadha

IX - C

Chetana Bharti

IX - B

Yashasvi Saini

IX - B

Shivani Kumari

IX - A

Sneha Singh

IX - C

Vaishnavi Behera

IX - C

Deeksha Mehta

IX - C

Deepanshi Yadav

IX - D

Shivangi Rani

IX - D

Anushka Biswas

IX - E

Monalisa Priyadarshini

X - A

D.Vaishnavi

X - A

Nabanwita

X - C

Akanksha Sengupta

X - C

Amisha Kumari

X - C

Pragya Bhardwaj

X - D

Akanksha Bhardwaj

X - E

Smita Pradhan

X - E

Nabanwita

X - C

Qawwali (Sr. Girls)

Directorate of Education

I Prize

Zonal & Inter Zonal

3/9/2016

Amisha Kumari

X - C

D.Vaishnavi

X - A

Monalisa Priyadarshini

X - A

Yogita Rawat

IX - A

Yashasvi Saini

IX - B

Chetana Bharti

IX - B

Ishika Rawat

IX - B

Ishika Soni

IX - C

Sneha Singh

IX - C

Vaishnavi Behera

IX - C

Srishti Chadha

IX - C

Simran Singh

IX - B

Shivangi Rani

IX - D

Deepanshi Yadav

IX - D

Kshitiz Mishra

VII - D

Vocal Classical Song (Jr. Boys) Solo

Directorate of Education

II Prize

Zonal

27/8/2016

Namit Gupta

VIII - B

Vocal Semi Classical Song (Jr.Boys) Solo

Directorate of Education

I Prize

Zonal & Inter Zonal

27/8/2016

Sumrit Gound

VII - A

Vocal Light Music (Jr.Boys ) Solo

Directorate of Education

III Prize

Zonal

27/8/2016

Jigyasa Patra

VI - D

Vocal Light Music (Jr.Girls) Solo

Directorate of Education

III Prize

Zonal

27/8/2016

Pratyashu Shekhar

IX - E

Science Exhibition

Directorate of Education

III Prize

Zonal

15/9/16 & 16/9/16

Devadutt Nair

IX - B

Vaibhav Sharma

IX - D

Science Drama

Directorate of Education

III Prize

Zonal

7/9/2016

Jitesh Sharma

XI - A

Siddharth Pathak

XI - A

Shreya Chaubey

IX - E

Harshi Sona

IX - E

Om Kumar Mishra

IX - A

Hunny Singh

IX - E

Ananya Shukla

VIII - E

Aakanksha Bhardwaj

IX - E

Science Exhibition

Directorate of Education

II Prize

Zonal

15/9/15

Ria Sharma

IX - E

Bhavay Agarwal

IX - E

Science Exhibition

Directorate of Education

I Prize

Zonal

15/9/15

Muskan Negi

IX - E

Anjali Hrishikasan

IX - B

Science Poster (Sr.)

Directorate of Education

III Prize

Zonal

3/9/2015

Vanshika Mittal

VI - C

Science Sciencetoon

Directorate of Education

III Prize

Zonal

3/9/2015

Raksha Joshi

X - B

Science Drama

Directorate of Education

III Prize

Zonal

8/9/2015

Deepmala Meena

X - B

Siddharth Pathak

X - B

Jitesh Sharma

X - D

Harshita Sahu

X - B

Akshita Ghildiyal

X - B

Digvijay Rana

IX - C

Snigdha Mahajan

IX - C

Folk Dance ( Sr Girls)

Directorate of Education

III Prize

Zonal

23/8/2016

Ananya Saxena

IX - E

Muskaan Malik

IX - E

Prakriti Singh

IX - B

Aparna Rai

IX - D

Janhvi Suman

IX - D

Priyansha Goel

X -C

Neha Kumari

X - C

Shruti Shaw

X - C

Ritika Gureja

X - C

Roli

X - D

Sanna

X - A

Ishika Soni

IX - C

 Choir for Folk Dance ( Sr. Girls)

Directorate of Education

III Prize

Zonal

23/8/2016

Simran Singh

IX - B

Sneha Singh

IX - C

Srishti Chadha

IX - C

Shivani Kumari

IX - A

Subham Seal ( Harmonium Accompanist)

VIII - B

Gopotsava Solo Classical Singing

Dwarka International School, Dwarka

I Prize

Inter School

5/8/2016

Namit Gupta ( Tabla Accompanist)

VIII - B

D. Vaishnavi

X - A

Maxfest-2016 'Beats' Group Song Competition (Patriotic)

Maxfort School, Dwarka

I Prize

Inter School

12/8/2016

Sneha Singh

IX - C

Akanksha Sengupta

X - C

Nabanwita

X - C

Pragya Bhardwaj

X - D

Shivani Kumari

IX - A

Akanksha Bhardwaj

X - E

Smita Pradhan

X - E

Namit Gupta ( Tabla Accompanist)

VIII - B

Harshi Sona

IX - E

DUET (Fusion Dance) Classical and Western

D.A.V. Centenary Public School, Paschim Enclave

I Prize

Inter School

31/8/2016

Subhrangshi Satapathy

IX - E

Rohan Singh

V - C

Poem Recitation(German)

Maharaja Agrasen Public School

II Prize

Inter School

27/10/2016

Bishaka Kumari

VI - D

Grafitti (Indo - German Comparison)

Maharaja Agrasen Public School

III Prize

Inter School

27/10/2016

Ankur Mukherjee

VI - B

Nandini Aggarwal

VII - C

Quiz (Germany)

Maharaja Agrasen Public School

III Prize

Inter School

27/10/2016

Sammit Dhar

VII - E

Padamalochan Maiti

VIII - C

Maxfest-2016 Science'O' Mania

Maxfort School, Dwarka

II Prize

Inter School

10/8/2016

Swati Gupta

VIII - C

Subham Seal ( Harmonium Accompanist)

VIII - B

Corona - 2016 Sanskrit Qawwali

Mount Carmel School, Dwarka

II Position  and Cash Prize- 1600/-

Inter School

24/8/2016

Namit Gupta ( Tabla Accompanist)

VIII - B

Simran Singh

IX - B

Akansha Mishra

IX - A

Sneha Singh

IX - C

Ishika Soni

IX -  C

Rishab Dwivedi

IX - B

English Declamation

Shiksha Bharti Public School,Dwarka

III Prize

Inter School

27/4/16

Mansi Kashyap

IV - D

E-Paint Poster

Kulachi Hansraj Model School, Ashok Vihar

III Prize

Inter School

28/4/16

Navya Maithani

IV - D

E-Paint Poster

Kulachi Hansraj Model School, Ashok Vihar

III Prize

Inter School

28/4/16

Pratham Saluja

V - D

Maths Boardgame

Army Public School, Shankar Vihar

I Prize

Inter School

27/4/16

Navya Maithani

IV - D

Maths Boardgame

Army Public School, Shankar Vihar

I Prize

Inter School

27/4/16

Shrihan Singh

III - A

Maths Boardgame

Army Public School, Shankar Vihar

I Prize

Inter School

27/4/16

Akshita Kumar

PS Mango

Sports Competition Fun - N- Za 2016

Modern Convent School, Dwarka

III Prize

Inter School

26/9/16

Nimit Mittal

Vinayak Sharma

VII - C

Game Designing in Scratch

Bal Bharti Public school, Dwarka

III Prize

Inter School

1/9/2016

Samiksha Puri

X - E

Symposium

Basava International School, Dwarka

II Prize

Inter School

8/29/2016

Bhavay Agarwal

X - E

Vanshika Mittal

VII - C

Poster Making (Jr.)

Directorate of Education

I Prize

Inter School

8/29/2016

Lakshya Pahwa

X - C

Poster Making (Sr.)

Directorate of Education

I Prize

Inter School

8/29/2016

Sophia Singh

VIII - A

Sanskaar Natika

Army Public School, Shankar Vihar

Consolation Prize

Inter School

27/4/16

Mittali Koul

VIII - A

Nischal Shukla

VIII - A

Pearl Soni

VII - C

Srishti Singh

VII - C

             

Namit

VIII

Sanskrit Poem Fecilitator

Directorate of Education

I Prize

Zonal

17/8/2016

Jitesh Sharma

XI

One Act Play

Presidium Dwarka

III Prize

Zonal

24/8/2016

Siddharth

XI

Anchal Jain

XI

Hunny Singh

IX

Shreya Choubey

IX

Chetanya Sharma

IX

Pratyashu Shekhar

IX

Rishab Dwivedi

IX

Sonal Vig

X

Muskaan Singh

IX

Rishita Verma

IX

Gautam Kumar

IX

Dev Solanki

IX

Prachi Aggarwal

VIII

Mansi Bisht

IX - A

Group Song (patriotic) Sr. Girls

Directorate of Education

II

Zonal

6/8/2016

Akansha Mishra

IX - A

Srishti Chadha

IX - C

Chetana Bharti

IX - B

Yashasvi Saini

IX - B

Shivani Kumari

IX - A

Sneha Singh

IX - C

Vaishnavi Behera

IX - C

Deeksha Mehta

IX - C

Deepanshi Yadav

IX - D

Shivangi Rani

IX - D

Anushka Biswas

IX - E

Monalisa Priyadarshini

X - A

D.Vaishnavi

X - A

Nabanwita

X - C

Akanksha Sengupta

X - C

Amisha Kumari

X - C

Pragya Bhardwaj

X - D

Akanksha Bhardwaj

X - E

Smita Pradhan

X - E

             

Nabanwita

X - C

Quwali Sr. Girls

Directorate of Education

I

Zonal & Inter Zonal

3/9/2016

Amisha Kumari

X - C

D.Vaishnavi

X - A

Monalisa Priyadarshini

X - A

Yogita Rawat

IX - A

Yashasvi Saini

IX - B

Chetana Bharti

IX - B

Ishika Rawat

IX - B

Ishika Soni

IX - C

Sneha Singh

IX - C

Vaishnavi Behera

IX - C

Srishti Chadha

IX - C

Simransingh

IX - B

Shivangi Rani

IX - D

Deepanshi Yadav

IX - D

             

Kshitiz Mishra

VII - D

Classical (Jr. Boy) Solo

Directorate of Education

II

Zonal

27/8/2016

Namit Gupta

VIII - B

Semi Classical (Jr.Boys) Solo

Directorate of Education

II

Zonal & Inter Zonal

27/8/2016

Sumrit Gound

VII - A

Light Music (Sr.Boys ) Solo

Directorate of Education

III

Zonal

27/8/2016

Jigyasa Patra

VI - D

Light Music (Jr.Girls) Solo

Directorate of Education

III

Zonal

27/8/2016

Pratyashu Shekhar

IX - E

Science Exhibition

Directorate of Education NCT Delhi

III Prize

Zonal Level

15/9/16

Devadutt

IX - B

Science Exhibition

Directorate of Education NCT Delhi

III Prize

Zonal Level

16/9/16

Arunima Sukhija

IX - D

Science Drama

Directorate of Education NCT Delhi

III Prize

Zonal Level

7/9/2016

Jitesh Sharma

XI

Siddharth Pathak

XI

Shreya Chaubey

IX - E

Aanchal Jain

XI

Gautam

IX - D

Hunny Singh

IX - E

Ananya Shukla

VIII - E

Adity Kumar Jha

IX - E

Science Exhibition

Directorate of Education NCT Delhi

I Prize

Zonal Level

15/9/15

Vivek Kumar Singh

IX - E

Aakanksha Bhardwaj

IX - E

Science Exhibition

Directorate of Education NCT Delhi

I Prize

Zonal Level

15/9/15

Muskan Tiwari

IX - E

Anjali Hrishikasha

IX - B

Science Poster

Directorate of Education NCT Delhi

III Prize

Zonal Level

3/9/2015

Vanshika Mittal

VI - C

Science Sciencetoo

Directorate of Education NCT Delhi

III Prize

Zonal Level

3/9/2015

Raksha Joshi

X - B

Science Drama

Directorate of Education NCT Delhi

III Prize

Zonal Level

8/9/2015

Deepmala

X - B

Siddharth

X - B

Jitesh

X - D

Harshita

X - B

Akshita

X - B

Digvijay Rana

IX - C

Snigdha Mahajan

IX - C

Folk Dance ( Sr Girls)

Directorate of Education

III Prize

Zonal

23/8/2016

Ananya Saxena

IX - E

Muskaan Malik

IX - E

Prakriti Singh

IX - B

Aparna Rai

IX - D

Janvi Suman

IX - D

Priyansha Goel

X -C

Neha Kumari

X - C

Shruti Shaw

X - C

Ritika Gureja

X - C

Roli

X - D

Sanna

X - A

Ishika Soni

IX - C

Folk Dance ( Sr Girls) Choir

Directorate of Education

III Prize

Zonal

23/8/2016

Simran Singh

IX - B

Sneha Singh

IX - C

Srishti Chadha

IX - C

Shivani Kumari

IX - A

             

Akansha Sen Gupta

XC

Sanskrit Kavyali

Delhi Sanskrit Academy

I Prize (Rs. 3000)

District

4/11/2016

Smita

X E

Nabanvita

X C

Saumya

IX E

Simran

IX B

Vaishnavi

X A

             

Akansha Sen Gupta

XC

Sanskrit Sholak Sangeet

Delhi Sanskrit Academy

IV Prize (Rs. 1200)

District

4/11/2016

Smita

X E

Nabanvita

X C

Saumya

IX E

Simran

IX B

Vaishnavi

X A

             

Aryan

VII V

Shalokouchaarn

Delhi Sanskrit Academy

II Prize (Rs. 2400)

District

3/11/2016

Lakshay

VIII E

Padamlochan

VIII C

Sahil

VII A

Jatin

VIII C

Namit

VIII B

             

Muskan Negi

X E

Vaad Vivaad

Delhi Sanskrit Academy

II Prize (Rs. 1800)

District

5/11/2016

Samiksha Puri

X E

             

Simran

X E

Bhasan Partiyogita

Delhi Sanskrit Academy

I Prize(Rs. 1200)

District

11/11/2016

             

Namit Gupta

VIII B

Ekal Shaloka Sangeet

Delhi  Sanskrit Academy

V Prize (Rs. 500)

District

15/11/2016

             

Yug Sharma

VIII A

On the Spot Painting

Rainbow English Sr. Sec School

Consolation Prize (Cash)

Inter School

30/11/2016

             

Kislay

IX C

Quiz (on general awareness)

DAV Jasloa

Runner up

Inter School

24/11/2016

Pratyashu

 

             

Akshita

PS Mango

Rellay Race

Modern Convent School, Dwarka

Bronze Medal

Inter School

26/9/2016

Nimit

PS Mango

             

Garvit

 

Lollipop Paddle Race

J M International

Second

Inter School

22/12/16

Ankita Singh

IV B

Small Hand Big Art

Consolation

Kritika Singh

VIII E

Nukkad Natak

Second

Anushka

VIII E

Ananya Shukla

VIII E

Raghav

VIII E

Chestha

VIII E

Lipika

VIII E

Snigdha

IX C

Vaibhav

IX D

Ankur

X C

Dhananjay Rana

X C

Rotary Online Essay Writing Competition on Redemption of Rotary's Pledge for Plio free India

Rotary International

I Position

Delhi NCR

7/1/2016