logo
M.L. KHANNA DAV PUBLIC SCHOOL , Dwarka
South West, Delhi 110075
Latest News  
 
Achievements - Month Wise
» 2018
April
 
» 2017
January
 
» 2016
April
 
» 2015
November
 
» 2014
October
June
 
» 2013
November
January
School Achievements 2015-16 Back to Achievement Page

Excellent Extra-Curricular Achievements

Name of the Student

Class & Sec

Event

Organising School/Department

Achievement

Level

Date

Jitesh Kumar Sharma

X D

Ekal Abhinay (Mono Acting)

Directorate of Education

First Prize

Zonal

7/9/2015

Jitesh Kumar Sharma

X D

Ekal Abhinay (Mono Acting)

Directorate of Education

First Prize

Inter Zonal

15/10/2015

Namit Gupta

VII B

Semi Classical (Music)

Directorate of Education

First Prize

Inter Zonal

31/10/2015

Namit Gupta

VII B

Semi Classical (Music)

Directorate of Education

First Prize

Inter District

5/12/2015

Aslesha De

VIII D

Declamation

Directorate of Education

First Prize

Zonal

6/8/2015

Adrija Sarkar

X B

Qawali

Directorate of Education

Third Prize

Zonal

24/08/2015

Akshita Ghildiyal

X B

Shivani Singh

X B

Raksha Joshi

X B

Ishita Kataria

X C

Kanika Thapliyal

X C

Palak Meena

X A

Akanksha Bhardwaj

IX E

Vaishnavi Bahera

VIII B

D. Vaishnavi

IX A

Akanksha Sen Gupta

IX C

Monalisa Priyadarshini

IX A

Ishika Soni

VIII A

Simran Singh

VIII A

Shruti Gitte

VII D

Anshika Sarkar

VII D

Saomya Sharma

VIII D

Nabanwita

IX C

Sukanya Datta

IX C

Anjali

IX B

Science Slogan

Directorate of Education

Third Prize

Zonal

3/9/2015

Vanshika Mittal

VI C

Sciencetoon

Directorate of Education

Third Prize

Zonal

3/9/2015

Bhavay Agarwal

IX E

Science Exhibition

Directorate of Education

Third Prize

Zonal

3/9/2015

Muskan Negi

IX E

Akansha Bhardwaj

IX E

Riya

IX E

Jitesh Sharma

X D

Science Drama

Directorate of Education

Third Prize

Zonal

3/9/2015

Raksha Joshi

X B

Deepmala Meena

X B

Akshita Ghildiyal

X B

Harshita Sahu

X B

Digvijay Singh

X A

Siddharth Pathak

X C

Shivani Singh

X B

Kshitij Mishra

VI D

Classical Song (Solo:Jr Boys)

Directorate of Education

Second Prize

Zonal

19/8/2015

Namit Gupta

VII B

Semi Classical Song (Solo: Jr Boys)

Directorate of Education

First Prize

Zonal

19/8/2015

Sumit Gound

VI A

Bhajan (Solo: Jr Boys)

Directorate of Education

First Prize

Zonal

19/8/2015

Harshita Pallabi Sahu

X B

Classical Dance (Solo Sr Girls)

Directorate of Education

Second Prize

Zonal

19/8/2015

Shivani Kumari

VIII A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group Song

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Group Song

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Directorate of Education

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Directorate of Education

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Third Prize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Third Prize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zonal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zonal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18/8/2015

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18/08/2015

Simran Singh

VIII A

Chetana Bharti

VIII A

Sneha Singh

VIII A

Deeksha Mehta

VIII C

Soamya Sharma

VIII D

Muskan Malik

VIII D

Srishti Chadha

VIII C

Sonal Arun

VIII A

Niyati Rustagi

VIII A

Jhanvi Suman

VIII C

Prakriti Singh

VIII C

Aparna Rai

VIII C

Snigdha Mahajan

VIII C

Ananya Saxena

VIII E

Nabanwita

IX C

Neha Kumari

IX C

Akansha Sengupta

IX C

Shalu Dagar

IX C

Shruti Shaw

IX C

Smita Pradhan

IX E

Sanna Banno

IX A

Pragya Bhardwaj

IX D

Expressions 2015: Raaganjali; Song (Duet)

Army Public School, Shankar Vihar

Third Prize

Inter School

29/07/2015

Shubhro Biswas

X D

Priyansha Goel

IX C

Expressions 2015: Nrityoga
Dance Competition

Army Public School, Shankar Vihar

Third Prize

Inter School

29/07/2015

Neha

IX C

Roli Yadav

IX D

Sourabh Mishra

IX D

Komal Parmar

IX A

Roshni Kumari

IX D

Dhruv Singh

IX A

Parvez Choudhary

IX A

Geetanjali

IX A

Gavish Raina

IX A

Pratima

VIII C

Ishika Rawat

VIII C

Shreya Choubey

VIII A

Mansi Bisht

VIII A

Harshi Sona

VIII A

Mayank Kashyop

VIII E

Namit Gupta

VII B

Odyssey: Ghajal (Solo)

Modern Convent Dwarka

Second Prize

Inter School

1/5/2015

Shubrangshi Satapathy

VIII D

Odyssey: Classical Dance (Duet)

Modern Convent Dwarka

First Prize

Inter School

1/5/2015

Adrija Sarkar

X B

Shubhankar Pati

X C

Video Editing

Sri Venkateshwara International School, Dwarka

First Prize

Inter School

12/8/2015

Anuj Jain

X C

Namit Gupta

VII B

Gopotsav: The Musical Munchkins (A Choir Presentation)

 

Gopotsav: The Musical Munchkins (A Choir Presentation)

 

 

Dwarka International School

 

 

 

Dwarka International School

 

 

Third Prize

 

 

 

 

Third Prize

 

 

Inter School

 

 

 

Inter School

 

 

25/08/2015

 

 

 

 

25/08/2015

Subham Seal

VII B

Jatin Saini

VII C

Laksh Vadhawan

VII E

Rayyan Ali Akbar

VII C

Deepti Manral

VII A

Nikhil Sharma

VII A

Swati Gupta

VII D

Sneha Singh

VIII A

Inter School Zonal Folk Dance Competition organised by Punjabi Academy, Delhi

Sarvodya Kanya Vidyalaya, Moti Bagh

Second Prize

Inter School

19/12/2015

Ishika Soni

VIII A

Shivani Kumari

VIII A

Shrishti Chaddha

VIII C

Snigdha Mahajan

VIII C

Prakriti Mehroliya

VIII C

Aparna Rai

VIII C

Jhanvi Suman

VIII C

Sana Khan

IX A

Neha Kumari

IX C

Shallu Dagar

IX C

Roli Yadav

IX D

Rishabh Dwivedi

VIII A

Debate Competition: Voice Your Opinion- ICT is useful in Maths

CRPF School, Dwarka

Second Prize

Inter School

18/12/2015

Namit Gupta

VII B

Solo Song (Bhajan)

Shiksha Bharti Public School, Sec-7, Dwarka

Second Prize

Inter School

18/12/2015

Lakhita

IV B

Group Classical Dance

Shiksha Bharti Public School, Sec-7, Dwarka

Third Prize

Inter School

18/12/2015

Riya Saini

IV C

Preeti Smita

IV F

Preeti Snigdha

IV F

Jaya Sinha

V C

Shashwati

V C

Nalini

V D

Disha

V D

Priyansha Goel

IX C

 

 

Global Generations International Dance Competition

 

 

Global Generations International Dance Competition

 

 

 

Bal Bharti Public School, Dwarka

 

 

 

 

 

Bal Bharti Public School, Dwarka

 

 

 

 

Second Prize

 

 

 

 

 

 

Second Prize

 

 

 

 

Inter School

 

 

 

 

Inter School

 

 

 

 

 

10/12/2015

 

 

 

 

 

10/12/2015

Tanisha Mathpal

IX D

Anushka Madaan

VIII D

Harshita Dhariwal

X B

Shivani Singh

X B

Jitesh Sharma

X D

Siddharth Pathak

X C

Harshita Sahu

VIII D

Kriti Kumari Singh

X B

Infinity: On the Spot Painting Competition

Rainbow English Public School

First Prize

Inter School

10/12/2015

Samiksha Puri

IX E

Infinity: English Declamation

Rainbow English Public School

Consolation

Inter School

10/12/2015

Sanya Verma

VIII B

Spell Bee

Mount Carmel School, Dwarka

Second Prize

Inter School

20/08/2015

Palak

VIII A

Harsh Pratap Singh

IV F

Crossroads 2015: Fun with Sticks (Pivot 4.2)

Darbari Lal DAV Model School, Pitampura

Second Prize

Inter School

28/07/2015

Amitansh Kesharwani

V C

Akshita

X B

Expressions 2015: Ad-Zap

Army Public School, Shankar Vihar

Consolation

Inter School

29/07/2015

Himanshu

X B

Bhashi Verma

X B

Raksha Joshi

X B

Avika

III E

Collage Making Competition

Maxfort Public School

Second Prize

Inter School

10/8/2015

Madhur Kumar Sharma

X C

Literary Fusion (Hindi)

DAV Public School, Sector - 14, Gurgaon

Fourth Prize

Inter School

8/5/2015

Jitesh Sharma

X D

Skit

Modern Convent School

Second Prize

Inter School

1/5/2015

Deepmala Meena

X B

Kislay Bhardwaj

VIII - C

Akshita Ghildiyal

X B

Digvijay Singh

X A

Arunima Sukhija

VIII - C

Neeti Sharma

X A

On the Spot Painting Competition

St. Marks School, Janak Puri

Consolation Prize

Inter School

10/12/2015

Yug Sharma

VII A

Rangoli Making Competition

Modern Convent School, Dwarka

Second Prize

Inter School

01/05//2015

Yug Sharma

VII A

Pablo Picasso Painting Competition

Army Public School, Shankar Vihar

First Prize

Inter School

29/7/2015

Gautam Sehrawat

VII A

Pablo Picasso Painting Competition

Army Public School, Shankar Vihar

First Prize

Inter School

29/7/2015

Yug Sharma

VII A

Best out of Waste

Mount Carmel School, Dwarka

Third Prize

Inter School

24/8/2015

Ankur Mukherjee

V B

Book Mark Making: Indo-German Festival (Namastey Deutschland)

D.P.S. Rohini

Third Prize

Inter School

31/10/2015

Harsh Pandey

V A

D.P.S. Rohini

Third Prize

Inter School

31/10/2015

Kritika

V C

Art of Earth Hour Painting Competition

WWF - India

First Prize

Inter School

28/3/2015

Harsh Pandey

V A

Art of Earth Hour Painting Competition

WWF - India

Second Prize

Inter School

28/3/2015

Rishabh Jakhmola

IV D

Art of Earth Hour Painting Competition

WWF - India

Third Prize

Inter School

28/3/2015

Sushmit Mahato

X D

Delhi Youth Science Congress

Indian Environmental Society

Cash Prize (1000/-) + Certificate

Inter School

10/4/2015

Sumit Podhi

X A

Delhi Youth Science Congress

Indian Environmental Society

Cash Prize (1000/-) + Certificate

Inter School

10/4/2015

Samiksha Puri

IX E

Bhashan Spardha

Rashtriya Sanskrit Sansthan

First Prize

State Level

31/08/2015

Muskaan Negi

IX E

Bhashan Spardha

Rashtriya Sanskrit Sansthan

Second Prize

State Level

31/08/2015

Shivani Singh

X B

Shloka Sangeet

Sanskrit Academy

Fourth Prize (Cash Prize 1200/-)

District

5/11/2015

Kanika Thapliyal

X C

Akshita Ghildiyal

X B

Smita Pradhan

IX E

Nabanwita Nayak

IX C

Simran Singh

VIII A

Anuranjan Jha

X A

Shloko Chharan

Sanskrit Academy

Consolation (Cash Prize 600/-)

District

6/11/2015

Rupin Bhadri

X A

Kislay Bhardwaj

VIII C

Rishabh Dwivedi

VIII A

Lakshay Wadhwan

VII E

Arup Srivastav

VIII C

Shivani Singh

X B

 

 

Kavyali

 

 

 

 

Kavyali

 

 

Sanskrit Academy

 

 

 

 

Sanskrit Academy

 

Fourth Prize (Cash Prize 1200/-)

 

 

Fourth Prize (Cash Prize 1200/-)

 

 

District

 

 

 

 

District

 

 

7/11/2015

 

 

 

 

7/11/2015

Kanika Thapliyal

X C

Akshita Ghildiyal

X B

Smita Pradhan

IX E

Nabanwita Nayak

IX C

Palak Meena

X A

Muskan Negi

IX E

Vad Vivad

Sanskrit Academy

Third Prize (Cash Prize 1400/-)

District

9/11/2015

Samiksha Puri

IX E

Rishita Bhardwaj

X B

Bhashan

Sanskrit Academy

Consolation (Cash Prize 300 /-)

District

10/11/2015

Namit Gupta

VII B

Ekal Shloka

Sanskrit Academy

First Prize (Cash Prize 1200/-)

District

16/11/2015

Environment Excellence Certificate for most e-waste Collection- Microsoft Create to Inspire School Programme

1/5/2015